Yazları Kalın Kışları İnce Çorap

yazlarikalinkislariincecorap

Gün ağarınca elime tutuşturduğum ilk şey, gözlüklerim. Gözlük deyip geçmemek lazım esasında. Gözlük gördüğün kadarının yandaş bir aracıdır. Göremezsen, gözlüklerden dersin. Görürsen de gözlüklerini değil, gözlerini översin. Yani sen ne kadar vefasızsan da vefalı olan gözlüktür. Bence adam olmak da böyle bir şeydir işte. Adam olmak, ne olursa olsun kemale ermiş bünyeyi, diğer mağduriyetlere boyun eğdirmeden dik tutmaktır. Buna beden dili de denir aslında, nihayetinde koca Dünya’ya gelip, sattığın tek şey bedenin ve dilindir. Geri kalanı insanın niş noktalarına dokunan akupunktur iğneleridir. Doğru yere dokunursan, kimsenin bilmediği yağda yumurta formunu bulmuş olursun, yani ısıtıp yedirdiğin şey ilkmiş gibi de gelebilir insanlara, buna beden dili denir, ama gelmeyedebilir.

Adam olmak başka…

Yıllar önce bastığım yerlerin hiç kurumadığı bir memlekette, yağmur altında bir konuşma yapmıştım. Konuşma içerisinde şimdilerde özlediğim bir dostumun lafı vardı aslında, kısaca diyordu ki: “Şu trenler rötar yapıyor ya? Eee… Bizim niye böyle bir hakkımız yok abi?”. Adam olmak böyle bir şeydi işte. Trenler adam değildi, nihayetinde o kadar adamı bekletene de adam demezler, gerçi uzun zamandır, adam gibi adam, denildiğini de duymadım.

Yazları kalın, kışları ince çorap giyenler anlar bu dediklerimi, çünkü öyle bir şeydir bu sözler, söylemler. Yani bedenin alt kısmını ısıtmak için kaloriferin kenarına büzüşüp, bedenin üst kısmı içinde, hararetten ötürü, pencere açanlar bilir. Akıllarına yatar onların dediklerim, çünkü cesur insanlar düşler olabilirlikleri. Cesur olmayanlarsa sadece izler, olup biteni. İşte o sırada gözlük girer mevzuya. Gözlük gördüğünün kadarının yandaş bir aracıdır, dedik ya. İşte öyle bir şeydir bu da.

Sahi ne güzeldi o şarkı da, işte öyle bir şey


Yorumsuz kalmış! Sayenizde...Trajikomik detay...
Güzelim Türkçemizin dil kurallarıyla ilişiğini kesmiş, "selam,merhaba,nasılsın" gibi kelimeleri kurarken "SMS" kalıplarına,kısırlığına kapılarak kendini "slm,mrb,nslsın" şeklinde ifade etmiş, IP adresi'nin kaydını tuttuğum halde sanal alemin verdigi "Beni nereden bulacak? - ki bulunuyorsun merak etme! -" rahatlığından bizim Özer'e küfür,hakaret etme gazına erişmiş, bu gazı bünyede dolandırırken bunu bile adam gibi yapamamış her bireyin yorumları özür dilenerek büyük bir keyifle silinir... Yorumların hepsini yeni bir mektupla buluşmuş gibi keyiflice okurum... Belki de "Trajikomik detay"da ki en olumlu sözüm de bu olmuştur...

*

*